top of page

​Studenckie Koło Naukowe Bibliotekoznawców zostało założone w marcu 2001 roku dzięki prof. Januszowi Duninowi (zarejestrowane już w 2000 r.). Współtwórcą i opiekunem został mgr Jacek Ladorucki.Za główne cele działalności Koła uznano m.in.: pogłębianie wiedzy z zakresu bibliotekoznawstwa, bibliologii i informacji naukowej, podejmowanie prób badawczych i popularyzowanie wiedzy, oraz integrowanie studentów kierunku. Ważnym elementem studenckiej działalności były ponadto wyjazdy naukowe. Od 2002 roku studenci odwiedzili Bibliotekę Jagiellońską w Krakowie, Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego, Bibliotekę PAN w Kórniku, Bibliotekę Klasztorną Oo. Paulinów w Częstochowie, Bibliotekę Śląską w Katowicach i wiele innych książnic i instytucji kulturalnych w kraju.
 

W późniejszej działalności członkowie Koła postanowili skupić się na dalszych pracach badawczych, a wraz z opiekunem Koła postawili przed sobą zadanie polegające na dokonaniu diagnozy stanu książki poetyckiej w Polsce.
 

W 2009 roku opiekę nad Kołem przejął mgr Zbigniew Gruszka. Od tego czasu podejmowane prace stanowią w głównej mierze kontynuację wcześniejszych inicjatyw, z drugiej – reprezentują nową tematykę i są nowymi przedsięwzięciami. Stałym elementem funkcjonowania Koła pozostały akcje promujące czytelnictwo. Ostatnia z nich, zorganizowana w Światowy Dzień Książki (23 kwietnia 2009 roku) na Placu Wolności w Łodzi, polegała na rozdawaniu przechodniom książek. Akcja została pokazana w „Łódzkich Wiadomościach Dnia” oraz ogólnopolskim „Teleexpressie”.
 

Dnia 29 maja 2009 r. odbyły się Warsztaty Bibliotekoznawcze pt. „Profesjonalna biblioteka. Wokół zagadnień obsługi użytkowników”. Ich tematyka dotyczyła wykształcenia, kwalifikacji i przygotowania zawodowego bibliotekarzy, standardów obsługi czytelników oraz poziomu oferowanych usług. W warsztatach udział wzięli studenci z Krakowa, Katowic, Lublina, Łodzi i Torunia. Efektem spotkania jest książka pt. „Profesjonalna biblioteka”, opracowana przez Opiekuna Koła mgr. Zbigniewa Gruszkę. Złożony do druku materiał został przekazany do Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego i ukaże się w pierwszym kwartale 2010 roku. Książka została sfinansowana ze środków przyznanych przez Radę Kół Naukowych. W jej skład weszły referaty uczestników Warsztatów i konferencji zorganizowanej przez Koło Naukowe w 2008 roku. Warto dodać, że wcześniejsze materiały, z konferencji, która odbyła się w 2007 roku, zostały opublikowane w pracy zbiorowej pod redakcją Jacka Ladoruckiego i Renaty Malesy.
 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapraszamy do lektury: Historia i współczesność w badaniach bibliologicznych. Z prac Katedry Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Łódzkiego. Pod red. Jadwigi Koniecznej. Łódź: „Ibidem”, 200, s. 185-190.

Koło Naukowe Bibliotekoznawców Uniwersytetu Łódzkiego 

bottom of page